SELO PETROVIĆI
Selo Petrovići zahvata prostorno zemljište ispod brda Svetoga Ilije, njegovu osojnu stranu i prisojnu stranu brda Stažišta. Selo sa bližom okolinom (priobalje Trebišnjice), zove se Donji Banjani. To je naniži dio plemena i spušta se i ispod 400 metara nadmorske visine. Selo se proteže od istoka ka zapadu, između sela Broćanca i rijeke Trebišnjice i između Stražišta i Pareškog Dola. Po selu ima prilično šume i zelenila. U selu imaju tri slabije žive vode. Prva je Otinjina pod Planikom sa zapadne strane. Druga živa voda Potajnik koja ima malo vode i treća je Sopot česma, zapadno od Planika, kod kuće Kneževića.
Selo se dijeli na zaseoke: Usputnica, Drijen, Kovačeva Gradina, Mokri Do, Stupi, Kulinovići, Knež Do, Kosijerevo, Planik, Mrajići i Gruda.
Nekada je u selu živjelo više od četiri hiljade ljudi, ali se ubrzanim selidbama u gradove taj broj smanjio na manje od 200 stanovnika. Veliku ulogu je imalo ukidanje željezničke pruge Nikšić-Čapljina 1976. godine. Trenutno radi samo jedna škola „Jovan Draganić“ i ima samo oko desetak učenika.
Prve banjske vojvode potiču iz kuće Petrovića. Petrovići su živjeli u Donjim Banjanima u selu Petrovići, od njih su današnja banjska bratstva: Kneževići, Popovići i Pejovići.
Od ovih Popovića su i Popovići u selu Trepča kod Nikšića.
U selu postoje četiri crkve: Crkva Svetog Jovana na Drijenu, Crkva Svetog Arhangela Mihaila na Stražnici, Crkva Svetog Ilije na Planiku i Crkva Svetog Toma na Pareškom Dolu u razvalinama. Crkva Svetog Jovana na Drijenu, po predanju, zidana je odavno.
Opravka je izvršena prije 200 godina i opravili su je Petrovići.
Manastir Kosijerevo se nalazio na desnoj obali rijeke Trebišnjice. Podignut je u prvoj polovini XIV vijeka, ali je 1966. godine zbog izgradnje Bilećkog jezera, manastir izmješten u selo Petrovići, 1979. godine. Tada je selo Kosijerevo potopljeno vodom Bilećkog jezera. U njemu su bile mošti Svetog Arsenija Srpskog od 1884. godine, sve do 1914. godine. Poslije su prenijete u Manastrir Ždrebaonik. Trenutno se u manastiru nalazi stopalo Svetog Apostola Luke.
Spomenici kulture obuvataju veoma raznovrsne predmete i objekte koje je ljudska ruka u prošlosti nastojala da ovjekovječi iz duhovnih razloga, zato je i žrvanj iz Crvene Stijene, koji potiče iz bronzanog doba, šire gledano, takođe predmet spomeničke prirode.
Crvena stijena je arheološko nalazište iz starije kamenog doba (paleolita), koje se nalazi nedaleko od sela Petrovići i otkrivena je 1954. godine. i smatra se nalazištem sa najdebljim kulturnim slojem, najbogatijom stratigrafskom slojevitošću na Balkanskom poluostrvu i izuzetno očuvanim ostacima meterijalne kulture, koji pružaju dobar uvid u razvoj paleolitskih kultura.